Meidän joulu -konsertti
Suomenselän Osuuspankki tarjoaa kaikille avoimen ja ilmaisen joulukonsertin Oulaisten kirkossa perjantaina 12.12.2025 klo 19.00.
Meidän joulu on Loihtima -yhtyeen kolmen ammattimuusikon yhteisprojekti, joka sai alkunsa jaetusta innostuksesta joulun tunnelmaan ja musiikkiin. Kun musiikin eri genreissä toimivista muusikoista jokainen tuo mukaan omat vahvuutensa, on lopputulos jotain, mitä ei kannata jättää kuulematta. Yhtyeen vahvuutena on taitavan soitannan ja tulkinnan lisäksi vahva yhteiskemia. Noin tunnin mittainen tunnelmallinen konsertti sisältää klassikoiden lisäksi tuoreempia joululauluja, osa instrumentaaliversioiksi sovitettuina Loihtimalle tyypilliseen tunnelmalliseen tyyliin.
Lavalla soi laulun lisäksi kitara (Jasso Perälä), viulu (Jessica Koskela), piano ja alttosaksofoni (Anni Ojala). Lisäksi yhtye käyttää konsertissa äänimaisemia ja valoja tunnelman luomiseen.