Varhaiskasvatuspaikat

Oulaisten kaupungilla on varhaiskasvatuspaikkoja perhepäivähoidossa ja päiväkodeissa. Tämän lisäksi kaupungissa toimii kaksi yksityistä perhepäivähoitajaa, joihin kaupunki myöntää palvelusetelin varhaiskasvatuspaikkaa varten.

Laukkalinnan päiväkoti

Hakakatu 28 A
86300  OULAINEN
laukkalinnanpaivakoti@oulainen.fi

Päiväkodin vt. johtaja Reetta Lievonen
p. 044 4793672
reetta.lievonen@oulainen.fi

Varajohtaja Päivi Knuutila
p. 044 4793616
paivi.knuutila@oulainen.fi

Päiväkodissa on 91 hoitopaikkaa, joista 21 esiopetuspaikkaa.

Päiväkodissa tarjotaan vuorohoitoa sitä tarvitseville perheille. Mikäli lapsen hoidon tarve alkaa ennen klo 6.30 ja päättyy klo 17.00 jälkeen, lapsi aloittaa/lopettaa hoitopäivänsä Pirpanoilla. Talon sisällä henkilökunta huolehtii lapsen siirroista ryhmästä toiseen.

Laukkalinnan etäyksikkö Pikkulinna on sisarusryhmä, joka toimii osoitteessa Jouhtenentie 9.

Ryhmät:
Taaperot 1-3 v.,
p.044 4793674, taaperot@oulainen.fi

Vekarat 3-5 v.,
p. 044 4793675, vekarat@oulainen.fi

Viikarit 3-5 v.,
p. 044 4793677, viikarit@oulainen.fi

Tenavat, esiopetusryhmä,
p. 044 4793673, tenavat@oulainen.fi

Pirpanat, vuorohoitoryhmä,
p. 044 4793247, pirpanat@oulainen.fi 

Pikkulinna, sisarusryhmä
p. 044 4793646, pikkulinna@oulainen.fi

Metsolan päiväkoti

Kaarikatu 46
86300  OULAINEN
metsolanpaivakoti@oulainen.fi

Päiväkodin johtaja Tiina Ollikainen
p. 044 4793665
tiina.ollikainen@oulainen.fi 

Varajohtaja Anne Hanhikorpi
p. 044 4793615
anne.hanhikorpi@oulainen.fi

Metsolan päiväkodissa on 75 hoitopaikkaa. Päiväkoti on avoinna klo 6.30–17.00 välisenä aikana.

Metsolan etäyksikkö Pikku-Metso on sisarusryhmä, joka toimii osoitteessa Papinkatu 2 as 4.

Ryhmät:
Hiiret 1-3 v, 
p. 044 4793670, hiiret@oulainen.fi

Karhut 3-4 v,
p. 044 4793671, karhut@oulainen.fi

Oravat 4-5 v,
p. 044 4793668, oravat@oulainen.fi

Jänikset 4-5 v,
p. 044 4793669, janikset@oulainen.fi

Pikku-Metso, sisarusryhmä
p. 044 4793647, pikkumetson.paivakoti@oulainen.fi

Valorannan päiväkoti

Revonkatu 1 B-talo
86300 Oulainen

Päiväkodin johtaja Anu Kallio
p. 044 4793614

anu.kallio@oulainen.fi

Valorannan päiväkoti on väliaikainen päiväkoti.

Perhepäivähoito

Perhepäivähoito on kodinomaista ja yksilöllistä hoitoa hoitajan kodissa tai lapsen kotona.

Pääsääntöisesti kunnalliset perhepäivähoitajat työskentelevät omassa kodissaan. He voivat hoitaa yhteensä neljää kokoaikaista lasta sekä yhtä puolipäivähoidossa olevaa esikoululaista. Hoitajan omat lapset lasketaan mukaan lapsilukuun. Hoitajan kodissa tapahtuvassa kunnallisessa perhepäivähoidossa on 20 hoitopaikkaa.

Yksityistä perhepäivähoitoa, jossa perhe palkkaa itse hoitajan, tuetaan Oulaisissa kuntalisällä. Lisätietoja kohdasta yksityisen hoidon tuen kuntalisä.

Palvelusetelillä toimivia yksityisiä perhepäivähoitajia on myös saatavilla kunnallisten perhepäivähoitajien lisäksi, ja heidän yhteystietonsa saa ottamalla yhteyttä varhaiskasvatustoimistoon.

Yksityinen varhaiskasvatus

Oulaisten kaupungissa on käytössä yksityisen varhaiskasvatuksen tulosidonnainen palveluseteli.

Palvelusetelillä järjestetyssä varhaiskasvatuksessa peritään samat maksut kuin kunnan järjestämästä vastaavasta varhaiskasvatuksesta.